Acasa / Lucrari / Tineret / Adolescenți

Adolescenți

Perioada adolescenței este definitorie pentru formarea caracterului a convingerilor și deci a personalității umane. Ținând cont de acest aspect, Biserica Speranța își propune ca prin Departamentul de Adolescenți să conlucreze împreună cu Dumnezeu la formarea unor oameni buni, drepți și credincioși.

În cadrul acestui departament ne propunem în primul rând transformarea mediului bisericesc într-un mediu prietenos și primitor pentru fiecare adolescent al bisericii și nu numai. Vrem ca în spațiul  bisericii să ne simțim cu toții acasă. Mai apoi, dorim să oferim adolescenților ce sunt parte a lucrării noastre alternativa unui anturaj creștin, un grup de sprijin prin meandrele acestei prioade delicate a vieții și totodată o sursă de modele vrednice de urmat în viață. Prin studiu biblic, prin rugăciune, prin părtășia frățească ne propunem așadar facilitarea întâlnirii adolescenților cu Dumnezeu și începerea unei relații personale cu El. Vrem să stimulăm și să susținem maturizarea lor spirituală cât și utilizarea darurilor și potențialului de care dispun în slujba lui Dumnezeu.

Toate acestea vrem să le realizăm întotdeauna cu ajutorul lui Dumnezeu și numai pentru slava Sa.

Pentru mai multe informaţii, nu ezitaţi să ne contactaţi la adresa de email: adolescenti@bscj.ro